
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.2 mm |
| Width | 4.6 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Height | 2.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Copper |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Housing Color | Beige |
| Mated Stacking Heights | 3 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Contact Pitch | 0.5 mm |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 302
Distributors
pcbx
Unit Price$0.73236
Ext.Price$0.73236
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73236 | $0.73236 |
| 10 | $0.62380 | $6.23800 |
| 25 | $0.59081 | $14.77025 |
| 50 | $0.55956 | $27.97800 |
| 100 | $0.52997 | $52.99700 |
| 300 | $0.50203 | $150.60900 |
| 500 | $0.47556 | $237.78000 |
| 1000 | $0.45050 | $450.50000 |
